Žuvajú všetci, deti, tínedžeri aj dospelí a celebrity. Sladkú „gumu“ totiž milujú všetci. Má rôzne príchute a veľkosti. Je však žuvanie zdravé, alebo len neestetický zlozvyk?
Žuvaním zabránite vzniku zubného kazu. Ak máte však žuvačku v ústach stále, môžete i schudnúť.
NEPREHĹTAŤ! POMOTAJÚ SA VÁM ČREVÁ!
Všetci sme si túto cennú radu vypočuli aspoň raz v živote. V skutočnosti však zhltnutie nie je vôbec nebezpečné. Vo vlhkom prostredí čriev stráca svoju lepkavosť, prejde tráviacim traktom a následne je vylúčená z tela.
JE ŽUVANIE ZDRAVÉ?
Pre ľudský organizmus majú podľa výskumu žuvačky niekoľko pozitívnych vplyvov:
POZOR NA SORBITOL!
Nielenže sa po žuvaní bez cukru nepriberá, dokonca sa po nich dá schudnúť. To je výsledok štúdie nemeckých vedcov. Príčinou je sorbitol, sladidlo, ktoré je v žuvačke.
Sorbitol je vlastne alkoholický cukor. Je i v ovocí, najmä v čerešniach a hruškách. Používa sa aj ako náhradné sladidlo pri výrobe pečiva alebo ako náhrada cukru pre diabetikov.
Sorbitol je alkoholický cukor. Jeho prísun by ste mali obmedziť, pretože môžete rapídne schudnúť.
Vo veľkom množstve môže spôsobiť veľký pokles hmotnosti, často sprevádzaný hnačkami. Na stopu tejto látky priviedli Nemcov 2 pacienti. Prvý z nich, 46-ročný muž, schudol behom roku o 22 kíl. Druhým pacientom bola 21-ročná žena, ktorá za 8 mesiacov stratila 11 kilogramov. Obaja si sťažovali na silné bolesti brucha.
Vyšetrenia ukázali normálne výsledky, a až potom keď sa lekári zamerali na ich životosprávu, obajavili, že obaja patrili k veľkým konzumentom žuvačiek. Jedna žuvačka obsahuje 1,25 g sorbitolu, obaja pacienti však denne zožuvali 18 a 25 g tejto látky.
ČO STE O ŽUVAČKE NEVEDELI
28.12.1869 – v tento dátum by mali oslavovať všetci tí, ktorí ju milujú. Američan William Finley Semple totiž nechal patentovať žuvačku - hmotu určenú k žuvaniu a vyrobenú z miazgy karibského stromu achras zapota.
Semple svoj vynález neskomerčil. S tým prišiel iný Američan, Thomas Adams, ktorý mal v roku 1870 nápad začať vyrábať žuvačky vo veľkom.
Zdroj: mineralfit.cz